רואי חשבון

רואי חשבון הם אנשים שלמדו את מקצוע ראיית החשבון באוניברסיטה ויש להם ידע מקצועי רב בתחומים כמו חשבונאות, מסים, ניהול כספים, יעוץ מס ועוד.

רואי חשבון מחויבים לעבור מבחנים עם סיום לימודיהם באוניברסיטה, ורק אח"כ הם יוכלו לקבל רשיון המתיר להם לעסוק בתחום של ראיית חשבון.

בישראל ניתן למצוא רואי חשבון עצמאיים ויש גם רואי חשבון העובדים כשכירים של חברות גדולות ויש להם תפקידים בכירים כמו חשב החברה, מנהל אגף הכספים ועוד.

רואי חשבון עצמאיים נותנים שירותים מגוונים של ראיית חשבון לחברות, לעצמאיים ולשכירים.

רואי חשבון תפקידם הוא לשמור על התנהלות פיננסית נכונה של החברות שעבורן הם עובדים, רואי חשבון אמורים לתת הנחיה ויעוץ פיננסי ללקוחותיהם בכל מה שקשור לרשויות המס, הגשת דוחות מס, יעוץ כלכלי עסקי, ניהול נכון של ספרי הנה"ח, ועוד.

ישנם בישראל מאות משרדים של רואי חשבון, שמעניקים שירותים מגוונים ביניהם:  הנה"ח, ליווי בפתיחת עסק חדש ,  יעוץ עסקי וכלכלי, ייצוג העסק מול רשויות המס,החזרי מס לשכירים,  הגשת דו"חות כספיים לרשויות המס, חשבות שכר, ועוד.

רואה חשבון שמעניק שירות של ניהול חשבונות של עסק כלשהוא , צריך להיות המפקח הפיננסי שבודק שאכן המשרד מתנהל באופן תקין , רואה חשבון צריך ולהתריע את בעל העסק במקרה של מחסור בחשבונית מסוימת , או במקרה של הנה"ח לא תקינה של העסק, או הוצאות חריגות של העסק.

רואי חשבון צריכים להקפיד על אמינות ולויאליות כלפי לקוחותיהם וזאת משום שהם נחשפים להרבה מידע סודי על רווחים או הוצאות של החברות שבעבורן הם עובדים.

בישראל ישנם כמה גופים המאגדים בתוכם את כל האנשים שהם רואי חשבון במקצועם. ישנה מועצת